|
|
| |
|
מחקר, שנערך באנגליה, בדק כיצד ילדים מבינים את תופעת ההגדלה של עצמים באמצעות
מיקרוסקופ. התברר, שילדים בגיל 7-12 גילו קשיים בהבנת המשמעות של תהליך ההגדלה,
וכי הם התקשו לאמוד באופן כמותי את מידת ההגדלה של התמונה.
|
מה ילדים רואים בעזרת המיקרוסקופ?
כתבה: ד"ר נעמי וקס

|
השימוש במיקרוסקופ בשיעורי מדע נתפס כדבר מובן מאליו. ההתבוננות בגבישים, בחלקי
רקמה או במיקרו-אורגניזמים בעזרת מיקרוסקופ מאפשרת לתלמידים להבחין במבנה העצמים
השונים ועוזרת להם להבין את פעולתם ואת התהליכים המתרחשים בהם. ואכן, בתכניות
להוראת מדע וטכנולוגיה מומלץ למורים לשלב את השימוש במיקרוסקופ כבר בכיתות הנמוכות
של בית-הספר היסודי בהוראת נושאים, כגון: קליטת מידע מהסביבה (קולט כל העת, מב"ט),
שמירה על הבריאות (להיות בריא, מב"ט).
האם ילדים צעירים מבינים את מה שהם
רואים מבעד לעדשות המיקרוסקופ?
האם הם רואים את מה שהמורים חושבים
שהם רואים?
האם הם מודעים לכך שהתמונה הנגלית
לעיניהם, היא תמונה מוגדלת של העצם שלפניהם?
האם הם מבינים את המנגנון של הגדלת
עצם באמצעות עדשות?
שאלות אלה נבדקו על-ידי קבוצת מחקר, המורכבת ממורים בבתי-ספר יסודיים ומחוקרים
מתחום בהוראת מדע וטכנולוגיה מאוניברסיטה ידועה באנגליה:
Marsh, G., Parkes, T., & Boulter, C. (2001). Children's understanding of scale
- the use of microscopes. School Science Review, 82(301).
|
מטרות המחקר
| 1. |
לברר כיצד ילדים מבינים את תופעת ההגדלה של עצמים באמצעות
מיקרוסקופ.
|
| 2. |
לברר האם הם מבינים את היחס הקיים בין התמונה שהם רואים, לבין העצם הנבדק?
|
| 3. |
לבדוק באיזו מידה הם מסוגלים לאמוד באופן כמותי את מידת ההגדלה של התמונה,
הנראית באמצעות מיקרוסקופ.
|
|

|
|
מהלך המחקר
המשתתפים
15 ילדים בגילים 7-12
|

|
|
שיטת המחקר
המשתתפים חולקו לשתי קבוצות, והן פעלו בנפרד. הילדים הסתכלו בגופים שונים בעזרת
מיקרוסקופים, שכוונו להגדלות שונות:
קבוצה א (8 ילדים), השתמשה במיקרוסקופ, שדרכו נראו העצמים מוגדלים פי 9.
קבוצה ב (10* ילדים), השתמשה במיקרוסקופ, שדרכו נראו העצמים מוגדלים פי 20.
* שלושה מהמשתתפים (בגיל 12-11) השתתפו בפעילויות של שתי הקבוצות.
הפעילויות נערכו בשני שלבים:
שלב א: אמדן גודלו של גביש
הילדים הסתכלו בגביש מלח בעין בלתי מזוינת וגם בעזרת מיקרוסקופ. הם התבקשו לאמוד
באיזו מידה הגביש נראה גדול יותר דרך המיקרוסקופ לעומת גודלו ה"אמתי" (כפי שהוא
נראה בעין עירומה).
שלב ב: מדידת גודלו של זרע
הילדים הסתכלו בזרעים שונים מבעד למיקרוסקופ. בעזרת סרגל שקוף, שהונח על שולחן
המיקרוסקופ, הם מדדו את אורכם של הזרעים וכן את הקוטר של עיגול האור המקיף אותם.
לאחר מכן, כל אחד מהם התבקש לצייר את הזרע, שראה מבעד למיקרוסקופ, על-גבי גיליון
נייר שעליו שורטט מעגל גדול.
|
תוצאות המחקר
שלב א: אמדן הגודל של גביש
| 1. |
הילדים בשתי הקבוצות נתנו אומדנים מילוליים שנעו בין "גדול פי 2"
לבין "גדול פי 7". |
| 2. |
הציורים שהם ציירו, חשפו בצורה בולטת ביותר את הפער בין גודל הגביש, שהם ציירו
לאחר התבוננות במיקרוסקופ, לבין גודלו בפועל. היו שציירו אותו כמעט בגודלו המקורי,
והיו שהגזימו מאוד בתיאור גודלו. |
|

|
|
| 3. |
הילדים בקבוצה א (הגדלה פי 9) ציירו את הגביש קטן יותר מאשר הילדים בקבוצה ב
(הגדלה פי 20). |
שלב ב: מדידת גודלו של זרע
כדי לקבוע אם הילדים שפטו נכון את מידת ההגדלה של דמות הזרע על-ידי המיקרוסקופ,
נערכו הפעולות הבאות:
| 1. |
חושב היחס בין אורך הזרע לבין הקוטר של עיגול האור, כפי שנמדדו
על-ידי הילדים (A). |
| 2. |
חושב היחס בין אורך הזרע שציירו הילדים, לבין קוטר העיגול שצויר על גבי הגיליון
(B). |
| 3. |
נערכה השוואה בין שני היחסים הללו (A:B).
|
אצל ילד/ה ששפט/ה במדויק את ההגדלה, היחס A יהיה שווה ליחס A:B=1) B).
קבוצה א
3 ילדים בגיל 7 שפטו נכון את מידת ההגדלה (היחס A:B נע בין 1.0 ל-1.3).
אצל האחרים היחס A:B נע בין 0.1 ל-6.7!
קבוצה ב
רק 2 מבין הילדים (בגילים 7 ו-11) שפטו נכון את מידת ההגדלה (היחס A:B היה 1.1
ו-1.2).
אצל האחרים היחס A:B נע בין 0.1 ל-0.6.
כלומר - רוב הילדים ציירו את הזרע ביחס לקוטר העיגול כקטן יותר מאשר גודל הזרע
ביחס לעיגול האור, כפי שהם מדדו.
תוצאות אלה מעידות שילדים בגילים 7-12 גילו קשיים בהבנת המשמעות של תהליך ההגדלה
באמצעות מיקרוסקופ. על אף שהם היו מודעים לכך שהתמונה שהם רואים, היא הדמות
המוגדלת של העצם הנצפה, הם התקשו לאמוד באופן כמותי את מידת ההגדלה של התמונה.
זרעים וגבישים הם קטנים גם מבעד למיקרוסקופ
התוצאות הפתיעו את החוקרות, שהניחו שהילדים יגלו יכולת גבוהה יותר בהערכת גודלם של
גבישים או של זרעים. הן מעלות הסבר אפשרי: ייתכן שילדים תופסים את הזרעים ואת
הגבישים כגופים קטנים, ותפיסה אינטואיטיבית זאת כה חזקה אצלם, עד שהיא מונעת מהם
לצייר אותם בהגדלה, על אף שהם מכירים בתכונת ההגדלה של המיקרוסקופ.
|
השלכות להוראה
לדעת החוקרות, אמנם השימוש במגדלת ובמיקרוסקופ החל מהכיתות הנמוכות של
בית-הספר היסודי חשוב לביסוס התפתחותם של מושגים מדעיים בעתיד, אך אין לצאת מתוך
הנחה שילדים מבינים את מה שהם רואים, ללא הדרכה מיוחדת. הדרכה יעילה, שתתבסס על
ההבנה האינטואיטיבית של הילדים לגבי מושגים, כגון: הגדלה וקנה מידה, תעזור להם
להבין את המשמעות של התמונה המוגדלת, שהם רואים.
|

|
|
הזמנה לתגובות ולדיון
מחקר זה הוא דוגמה למחקרים מתחום ההוראה, שמורים עורכים בשיתוף פעולה עם חוקרים
מהאקדמיה. גם בארץ נערכים מחקרים מסוג זה. אתם מוזמנים לדון בנושא, לספר מניסיונכם
ולשתף את כולנו בחוויותיכם בתחום זה.
|
|
|
|