|
|
| |
|
במחקר שנערך בישראל, נמצא שסטודנטים להוראת מתמטיקה ומדעים מתייחסים, בדרך כלל,
בחיוב לשילוב של תקשוב בהוראה. עם זאת, הסטודנטים מעדיפים שלא להתמקד רק בהוראה
בסביבת לימודים ממוחשבת, אלא ללמד גם בדרכים המקובלות האחרות.
|
שילוב של תקשוב בהוראה - מה סטודנטים להוראה חושבים על כך?
כתבה: ד"ר נעמי וקס

|
בשנים האחרונות טכנולוגיות המידע, כגון: תקשוב (תקשורת + מחשוב), לומדות ותוכנות,
הולכות ונפוצות יותר ויותר בחיינו, ורבים טוענים כי יש לזרז את השילוב של
טכנולוגיות אלה במערכת החינוך. אמנם בתכניות לימודים שונות שפותחו בעשור האחרון,
כגון: תכנית מב"ט (מדע בחברה טכנולוגית), שולבו לומדות, ובתכניות אחרות, בעיקר
כאלה המיועדות לחטיבות העל-יסודיות, השימוש בתוכנות הוא חלק בלתי נפרד מהלמידה, אך
שילוב של תקשוב בהוראה הוא עדיין נדיר.
בהכנסת שינויים למערכת החינוך יש למורים תפקיד מרכזי, ועל-כן חשוב ביותר להתחשב
בדעותיהם ובעמדותיהם בנושא זה. תפקידם של מורים, המלמדים בסביבה ממוחשבת, משתנה:
המורים נתפסים בעיקר כמנחים, כמדריכים, כמסייעים ומייעצים ולא כמנהלי שיעור
וכמעריכים (שופטים). בהתאם לתפיסה זאת המורים נדרשים, לעתים, לאמץ דרך חשיבה חדשה
על תהליכי ההוראה-למידה.
באיזו מידה המורים מוכנים לשנות את תפיסתם לגבי תפקידם? - מכיוון שמספר המורים
המשלבים תקשוב בהוראה אינו רב, ניתן להניח שהם מתקשים להפנים את השינוי.
|
מה סטודנטים להוראה, שיהיו מורים בעתיד הקרוב, חושבים על שילוב של טכנולוגיות
המידע בתהליכי ההוראה-למידה?
|
|
האם יש להם עמדות חיוביות לגבי שילוב זה?
|
|
האם הם מוכנים להכנסת השינוי הזה?
|
שאלות אלה עומדות בבסיסו של מחקר שנערך לא מכבר בישראל:
חזן, א. (תשס"א). טיעונים של סטודנטים להוראת מתמטיקה ומדעים לגבי שילוב תקשוב
בתהליכי הוראה ולמידה. דפים, 32, 105-88.
|
מטרת המחקר
| 1. |
להכיר את העמדות של סטודנטים להוראה כלפי שילובן של טכנולוגיות מידע
בהוראת מתמטיקה ומדעים.
|
| 2. |
לנתח ולהבין את ההיבטים השונים של טיעוני הסטודנטים לגבי שילוב תקשוב בהוראה.
|
|

|
|
מהלך המחקר
המחקר נערך במסגרת קורסים, העוסקים בשילוב של מחשב בהוראת מתמטיקה ובהוראת
מדעים. מטרת הקורסים הייתה להכיר כלים ממוחשבים שונים ולבחון דרכים שונות לשילוב
כלים אלה בהוראה ובלמידה של מתמטיקה ושל מדעים.
|

|
|
המשתתפים
60 סטודנטים להוראה, המתמחים בהוראת מתמטיקה ומדעים בחטיבות הביניים ובבתי-ספר
תיכוניים, בשנה השלישית ללימודיהם.
שיטת המחקר
במהלך הקורסים נאספו טיעוניהם של הסטודנטים באמצעות כלי המחקר האלה:
| 1. |
שאלונים - בשאלונים הם התבקשו לציין טיעונים בעד שילוב של תקשוב בהוראת מתמטיקה
ומדעים וכן טיעונים נגד שילוב כזה, וכן לתאר את תחושתם כמורים לעתיד ביחס לסוגיה
זאת. |
| 2. |
שיחות קבוצתיות עם הסטודנטים - השיחות התנהלו במסגרת כיתתית (כ30- סטודנטים בכל
כיתה), ונרשמו הנקודות העיקריות שעלו בהן. |
| 3. |
תצפיות בכיתה - התצפיות נערכו במהלך עבודתם של הסטודנטים על פעילויות המחשב. |
ארגון הנתונים
| 1. |
טיעוני הסטודנטים קובצו בשתי רשימות (בעד/נגד):
| א. |
טיעונים התומכים בשילוב של תקשוב בהוראת מתמטיקה ומדעים |
| ב. |
טיעונים המתנגדים לשילוב של תקשוב בהוראת מתמטיקה ומדעים |
|
| 2. |
בכל רשימה חולקו הטיעונים לחמש קטגוריות - מרכיבים בסביבת ההוראה:
| א. |
תלמידים |
| ב. |
מורים |
| ג. |
תכנים נלמדים |
| ד. |
אווירה בכיתה |
| ה. |
סביבת למידה |
|
| 3. |
הטיעונים בכל אחת מהקטגוריות מוינו על-פי שלושה היבטים פסיכולוגיים:
| א. |
היבט קוגניטיבי |
| ב. |
היבט אפקטיבי |
| ג. |
היבט חברתי |
|
|
|
|
|